Moje cesta k tanci

Orientální tanec mě uchvátil v roce 2004 a od prvního momentu jsem se mu začala věnovat intenzivně a posléze i profesionálně. Díky tanci mohu předávat mé  zkušenosti  dalším studentkám a kolegyním lektorkám, pomáhám s přípravou tanečnic na soutěže, tvořím skupinové choreografie, vyučuji  teoretické přednášky a věnuji se výzkumu egyptského folklóru. Díky tanci mohu cestovat po světě za vystoupením či výukou a poznávat tak celý svět. S tancem a za tancem jsem se vydala již do těchto zemí: Polsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko, Itálie, Indie, Jižní Korea, Jihoafrická republika…

Moje kurzy a semináre jsou vždy nabité informacemi a nezapomínám ani na jedinečnost projevu každé účastnice. Kromě seminářů vyučuji speciální  víkendové semináře, intenzivní taneční bootcampy, soukromé lekce, pravidelné lekce a také trénuji tanečnice a skupiny na soutěže a vystoupení.  Tato práce mě neskutečně naplňuje a vše se snažím vždy připravit dle přání studentek.

Chcete se dozvědět o mé cestě k tanci více?

Moje cesta rok za rokem…

2003 - 2005

Jak jsem začínala

Orientálním tancům jsem se začala věnovat po mé první cestě do Egypta a to v kurzu Magdalény Skalníkové v Brně, která mě uchvátila svou ženskostí a z jejích lekcí jsem vždy odcházela s nadšením a plná energie. Dodnes jsem jí vděčná za základy tance a za lásku k Orientu, kterou mi na svých kurzech předala. Díky ní jsem začala sama vystupovat a následně i učit mé první kurzy pro začátečnice. Nedlouho potom jsem navštívila semináre Sary Abou Farhat, profesionálky na arabský folklór, která mě velmi ovlivnila a díky ní jsem se začala plně věnovat egyptskému folklóru. Další důležitou událostí v mém tanečním vývoji byla návštěva Evropského orientálního festivalu v Duisburgu, kde jsem se měla možnost zúčastnit semináře s Jillinou, Nathaly a Amirem Thalebem, jejichž semináre stále ráda navštěvuji.

2006

Začátek profesionální kariéry

Nejvíce přelomový byl pro mě rok 2006, kdy jsem se vydala do Egypta na festival Ahlan Wa Sahlan a měla jsem možnost poznat současný egyptský styl a také úžasné vystoupení tanečnice Asmahan, která byla jedním z mých vzorů. Také se mi splnil jeden z mých tanečních snů, mohla jsem se učit folklórní tance od těch nejpovolanějších a to Mahmuda Redy (zakladatel slavné The Reda Troupe) a Kamala Naima (tehdejšího vedoucího Kawmaya National Troupe), kterých si nesmírně vážím. Navštívila jsem představení egyptských folklórních souborů, což je pro mě vždy nejsilnějším zážitkem, kdykoliv jsem v Egyptě. Ve stejném roce jsem začala učit pravidelné kurzy v Brně pro začátečníky a společně s tanečnicí Samiyou a Aini založila skupinu Al Fayyum Dancers, se kterou jsme jezdily na vystoupení po celé České republice, ale i do zahraničí. Specializovaly jsme se na egyptský folklór a získaly jsme přes 15 prestižních ocenění za choreografii.

2007

Cesta po Egyptě

V roce 2007 jsem začala pravidelně vystupovat v restauraci Faraon v Brně a v létě téhož roku jsem podnikla dvouměsíční cestu do Egypta, kdy jsem se učila na soukromých hodinách a seminářích egyptský styl a to např. u Randy Kamel, Khaleda Mahmouda, Shallabyho, Suhaily Salimpour nebo Khaery Mazin, poslední tančící Ghawazee. Také jsem měla příležitost shlédnout unikátní show v Alexandrii v režii Mahmuda Redy k jeho 50. letému výročí The Reda Troupe, kdy jsem na jednom pódiu viděla folklórní tance ze všech koutů Egypta. Na tuto akci jsem se dostala díky Mohamedu El Hosseny, kterému jsem vděčná za toto pozvání! Mimo to jsem procestovala celý Egypt a to s úmyslem proniknout do této krásné kultury a poznat ten pravý Egypt, což mi nakonec i pomohlo ve studiu egyptského folklóru.

2007

Angažmá v Indii

Na podzim 2007 jsem získala umělecké angažmá v Indii, kde jsem vystupovala především na svatbách a firemních akcích. Při tomto angažmá jsem soukromě studovala indické tance bollywood a bhangru, tance kterými jsme s Al Fayyum Dancers poté obohatily náš repertoár a které jsem v té době i vyučovala. V tomto roce jsem jak sólově, tak se skupinou začala jezdit do Berlína na open stage festivalu Bazar Oriental, kde si mě všimla pořadatelka Nabila Sabha, která celou dobu podporuje moji kariéru a pozvala mě jako hosta na její akce v Berlíně.

2007 - 2008

Tanec v Německu

V tomto roce jsem jak sólově, tak se skupinou začala jezdit do Berlína na open stage festivalu Bazar Oriental, kde si mě všimla pořadatelka Nabila Sabha, se kterou jsme od té doby v přátelství a která mě po pár letech pozvala jako hosta na její akce a celou dobu podporuje moji kariéru. V roce 2008 jsme se s Al Fayyum Dancers zúčastnili prestižní soutěže na Evropském festivalu Orientálního tance v Duisburgu u Leyly Jouvany, kde jsme se umístily v obou kategoriích ve kterých jsme soutežily.

2009

Orient Express magazín

V roce 2009 jsem prozatím ukončila své angažmá v Indii a pokračuji v kurzech a seminárích nejen v Brně, také vystupuji na spolecenských a firemních akcích a stále trénuji skupinu Al Fayyum Dancers. V tomto roce jsem založila internetový casopis o orientálním tanci a kultuře – Orient Express magazín, kde jsem šéfredaktorkou, k realizaci tohoto mého nápadu mi dodala odvahu Lenka Badriyah Zychová (na fotce :)), která současně do magazínu přispívá a můj bratr Ondřej, díky kterému vůbec magazín „fyzicky“ existuje.

2009

Soutěže a vznik Orient night

Nadále se vzdělávám na seminářích a soukromých hodinách napr. u Yasminy of Cairo, Virginie Mendez, Azizy nebo Sandry. Byla jsem také pozvána jako host i lektorka do Berlína na jedinečnou akci „Young BellyStars“ festival, který pořádá Nabila Sabha, a který měl predstavit mladé evropské tanečnice i tanečníky. Také jsme se skupinou získaly několik prestižních ocenění na soutěžích v Německu a České republice. Na podzim jsem v Brně pořádala svou druhou show Glamour Orient s národním obsazením a začala jsem pořádat pravidelné orientální večery s názvem Orient night v brněnských hudebních klubech s cílem dostat orientální tanec do nového prostředí a blíž k širší veřejnosti.

2010

Cesta do Káhiry a další trofeje

Úspešný byl i rok 2010, kdy jsem měla možnost hodně cestovat – v lednu jsem se vydala s dalšími českými tanečnicemi do Káhiry, kde jsme měly možnost navštívit vystoupení předních káhirských tanečnic i folklórní show. Absolvovaly jsme soukromé hodiny u Randy Kamel a Leily of Cairo. Tentýž rok jsem byla hostem na festivalu Oriswiss ve Švýcarsku, Mandragon v Polsku, Egyptian Fever v Polsku, Austrienta v Rakousku a i se skupinou festivalu Orient Expo v Maďarsku. Naše trofeje se rozšířily o úlovky z festivalu Liptov Orient na Slovensku a festivalu Lets Dance v Praze, kde se mi za folklórní choreografii dostalo opravdového uznání od Aidy Nour a Yousry Sharifa z Egypta.

2010

Tales of Sahara

Rozhodla jsem se také pořádat festival, poprvé s 5 denním programem a mezinárodním obsazením (Suraiya, Delanna, Yalia, Miya Sabah…) a s názvem Tales of Sahara (Příběhy ze Sahary), protože hlavní tanečně – divadelní představení vytvářelo svou koncepcí příběh. Na scénáři a dramaturgii jsem spolupracovala s Járou Bártou, jeho hereckou partnerkou byla Markéta Kozová. Tento festival probíhá každý rok vždy druhý víkend v říjnu a to v Brně. Za 8 let se mezi hosty objevili tanečnice i tanečníci z celého světa a účastnilo se jej stovky tanečnic. Díky němu vzniklo tento rok i sdružení Orient Vision o.s. (více v Projekty).

2012

Účast v Top czech bellydancers a Cairo Festival Budapešť

V roce 2012 jsem byla přizvána do projektu Katky Krejčové „Top Czech bellydance Stars“ kde se představují nejlepší české tanečnice ve skupinové choreografii. Zároveň jsem se účastnila jako porotkyně v nekolik soutěžích v Polsku, na Slovensku, Německu, Česku aj. Rozšířilo mi to rozhled ve výuce soutěžních choreografiích a v přípravách na ně. Také jsem byla hostem festivalu Cairo Festival v Budapešti a Orient Expo ve Frankfurtu.

2013

Zahraniční cesty a Orient Bootcamp

V roce 2013 jsem se zúčastnila také festivalu v Jižní Koreii, kde jsem vyučovala po boku dalších 30 lektoru jako je Aida Nour, Momo kadous, Manca Pavli aj. Také jsem spoluorganizovala veletrh tance Dance Life Expo, který se konal v Brně roku 2013 a kde jsem měla na starost sekci orientálního tance. V tomto roce jsem také začala pořádat intenzivní víkendové kurzy a to v Brně, Bratislave a Praze. Tyto kurzy přetrvávají do současnosti a zaměřují se na pokročilé tanečnice a lektorky. Byla jsem pozvána do Vídně na výuku a vystoupení pri akci Oriental Secrets, do Vyškova na Tisíc a jednu noc a poprvé jsme společně s Badriyah uspořádali intenzivní tréninkový víkend – Orient Bootcamp v Telči, kam přijely tanecnice z celého Česka i Slovenska.

2014

Zahraniční akce a setkání se Sahrou

V roce 2014 jsem byla pozvána do Řecka na festival Lets Dance Bellydance, kde jsem vystupovala na živou hudbu a vyučovala seminář. Také jsem byla přizvána k účasti na Sen noci orientálnej a na Pressburg Dance Fest, obojí v Bratislavě. Měla tu čest absolvovat intenzivní výukový víkend se Sahrou Saedou, která se věnuje výzkumu etnických, folklorních tanců v Egyptě. Byla to nádherná zkušenost a velká dávka motivace pro moje další výzkumy a přednášky o egyptském folklóru.

2015

Založení Awaleem

Roku 2015 jsem založila novou taneční skupinu Awaleem se zaměřením na tanec zlaté éry a folklor. Taky jste mě mohli potkat jako lektorku a vystupující na Dance Festival Zlín, Dance Cafe v Bratislavě nebo vyučovat na Letní škole v Hronově, kterou pořádá tanečnice Sahar. V roce 2015 jsem se vydala na intenzivní výuku do Španelska k tanecnici Nesmě do Madridu, kde jsem se týden školila v technice Mahmouda Redy, slavného egyptského choreografa. Do Madridu k Nesmě jezdím dodnes, je mou velkou inspirací a samotné Španělsko si me získalo svou krásnou atmosférou. V tomto roce jsem také měla možnost učit na výukovém projektu Orient Art Club, který založila Karolina se Sahar.

2016

Projekty a studio Fusion

V roce 2016 jsem měla možnost vystupovat v Německém Osnabrucku se živou hudbou úžasné kapely Mazikatea, díky Delanně za pozvání! Kathreen Derouet mě pozvala k lektorování na jejím programu Tančím, tedy jsem, kde jsem mohla tanečnicím předat mé zkušenosti s folklórem. Také jsem v porotě soutěže Hvězda Orientu v Náchodě, kterou pořádá Sahar a Tereza Išová. Dále také pokračuji mých kurzech, projektech a v každoročních přípravách na Tales of Sahara. Tento otevíráme na podzim s Nikol a Lenkou taneční studio Fusion, kde nově učím své lekce a pořádám večírky s tancem.

2017

S Awaleem na 1.místo a setkání s Fifi Abdo

Se skupinou Awaleem jsme se vydaly do Budapeště, na pravděpodobně největší a nejprestižnější festival v Evropě, který pořádá úžasná Mercedes Nieto. S mojí choreografií ve stylu Zlaté éry jsme vyhráli 1. místo a získali nádhernou zpětnou vazbu od porotců, mezi kterými byla třeba Nesma. Účastním se akcí, jako je Z Čech až do Orientu v Praze, zasedám v porotě soutěžě Czech Dance Masters, tančím již po několikáté na festival Orient Connections, který pořádá Eglal. A také se poprvé setkávám s mým idolem, tanečnicí Fifi Abdo z Egypta, na festivalu, kde jsme obě tančily.

2018

Festivaly a Aphrodisia Dance Company

V lednu 2018 se naposledy odehrál festival Tales of Sahara, v novém divadle DNO v Brně za účasti českých i zahraničních hvězd. Téhož roku jsem vystupovala a učila na festivalu Kouzlo Orientu, které pořádá Sahar, dále na Born To Shimmy, který pořádá v Praze Jannah. Přednáším a učím jak Brně, tak v dalších městěch např. v Bystřici u tanečnice Khatiany, v Plzni u tanečnic z Daima Dancers aj. V prosinci vzniká nové taneční uskupení Aphrodisia dance company s vedením Alesmin, Lucie a mě, tentokrát se zaměřením na vystupování na akcích, v repertoáru máme rekvizity, nejen orientální tance a animační programy.

2019

Cesta do Egypta a Cabaret des Peches

S 18 nadšenci a tanečnicemi se vydávám na oficiální cestu do Egypta, náš program je zaměřený nejen na kulturu a památky, ale hlavně na tanec. Koncerty, semináře (Aida Nour, Ibrahim, Shahrzad) a vystoupení tanečnic každý den. Opět jsem měla možnost učit v TŠ Neila v Rýmařově a tančit na svatbě mé nejlepší kamarádky Badriyah. Se skupinou Aphrodisia jsme dostali možnost dvakrát vystupovat s vlastní show v novém kabaretu Des Peches v Brně.

#15yearsSheyla