Moje projekty

Za svých 15 let v tanečním světě jsem vytvořila několik projektů. Vznikaly často spontánně a reagovaly na potřeby mé a mých kolegyň z taneční komunity. Projekty spojovalo právě to, že se díky nim komunita scházela, sdílely se informace a zkušenosti a věřím, že se tak zlepšila i úroveň orientálního tance u nás.

Orient Express magazín

Byl to orientální online magazín, který vznikl v roce 2009 a projekt byl ukončen roku 2014. Uváděli jsme články na nejrůzější témata – hudbu, tanec, překlady písní, kostýmy, interview, reportáže apod. Spoluredaktorkou byla například Badriyah, se kterou jsme magazín vymyslely, dále Dana Blahetová, Vilma Kaplanová a další.

Nová verze projektu jsou podcasty Orient Express Live!

Orient Night

Od roku 2009 můžete v Brně navštěvovat orientální večery v hudebních klubech (začínali jsme v Bora Bora, Girandelle, Viva La Fiesta, v Two Faces, v Esperanze a v Savoyi). Na programu večera je vystoupení profesionálních a amatérských tanečnic především orientálních stylů. Na tyto akce zveme zajímavé hosty – Eglal, Vendulku Uhýrkovou, Shereen, Yaliu a pořádám většinou i semináře.

Na tuto akci se můžete kdykoliv přihlásit jako účinkující! Každý může ukázat svůj tanec a zatančit si v pohodové atmosféře. Aktuálně probíhá letní a vánoční Orient night.

Orient Vision z.s.

Jeden z největších projektů, který slaví 10 let

V roce 2010 jsem založila  občanské sdružení Orient Vision o.s. a to spolu s Terezou Dvořákovou, která mi pomohla uskutečnit festival Tales of Sahara a díky jejím zkušenostem z jejího oboru bylo vše o moc jednodušší. Třetí osobností ve sdružení byla Lenka Badriyah Zychová, která také vypomohla na festivalu a to přednáškami, organizací a moderování open stage a koordinací soutěže „Queen of Baladi“. V pozdější době sdružení pořádalo mnoho aktivit na osvětu orientálního tance v Brně a Jihomoravském kraji. Spolupracujeme se studenty škol, s cizinci ze třetích zemí na projektu pro podporu integrace a dalšími organizacemi, kde prezentujeme orientální tanec široké veřejnosti a snažíme se tak o lepší reputaci tohoto tance. V tuto dobu má projekt na starost nová členka Pavlína Bádrová, kterou zaštiťuje dohled nad administrativou.

V roce 2013 jsem také v rámci sdružení uspořádala první úspěšnou konferenci orientálních tanečnic, která se bude opakovat každý leden. Má za cíl sdílet informace, vzdělávat se navzájem řešit důležité otázky. V roce 2013 jsme se zúčastnili evropského projektu na podporu integrace a uspořádali několik osvětových kulturních akcí po Jihomoravském kraji, kde si lidé mohli vyzkoušet různé etnické tance a podívat se na různé přednášky. Sdružení nadále pokracuje především v organizaci Tales of Sahara festivalu a konference pro lektorky až dodnes a to s novou posilou Markétou Maškovou (dříve Šunkovou), která ma nastarost veškeré účetní práce a je mou pravou rukou a hlavně kamarádkou.

Tales of Sahara festival

Festival, který pořádám návazně na Cairo Dreams a Glamour Orient Show se rozrostl na pětidenní akci a teší se velké návštevnosti a oblibě. Festival připravuji celý rok se sdružením Orient Vision z.s. a každý rok zveme mezinárodní hosty jako Orit Maftsir, Jamilah, Kareem GaD, Katalin Schaffer, Yalia, Katalin Breban, Mercedes Nieto, Munique Neith… od kterých se tanečnice učí na workshopech a diváci je mohou na živo vidět tančit na naší Galashow.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách festivalu www.festivaltance.com.

Konference lektorek

Každý rok se snažím vybírat zajímavá témata i osobité přednášející. Konference se konala již 7x a připravuje se další. Je určena tanečnicím, lektorkám, ale i studentkám tance, které se chtějí vzdělávat nad rámec kurzů a seminářů. Na konferenci se věnujeme tématům osobního rozvoje, rozšíření znalostí (výživa, koučink apod.) a předávání zkušeností a znalostí od ostatních lektorek. Každý rok se nás v Brně sejdou tanečnice z celého Česka a Slovenska.

Více se dozvíte na stránkách festivalu, pod kterým se konference koná www.festivaltance.com.

Orient Bootcamp

O intenzivním tanečním tréninku jsme společně s Badriyah snili už dlouho a v roce 2013 se nám jej podařilo konečně uspořádat. Chtěli jsme udělat program více do hloubky, více praktický i s potřebnou teorií, na kterou většinou na seminářích nezbývá čas. Vznikl tak fyzicky náročný intenzivní trénink, který jsme díky jeho náročnosti nazvali Bootcamp. Program je velmi nabitý a první termín byl naplněný během dvou dnů a proto jsme vypsali i druhý. O další rok později jsme opět uskutečnily další Bootcamp, s jiným a novým programem. Určitě se chystáme tento projekt zopakovat.

Taneční skupiny

V mých začátcích jsem toužila být v nějaké taneční skupině, která dělala folklór a jelikož žádná tehdy neexistovala, společně s Aini a Samiyou jsme ji založily. Věnovaly jsme se především egyptskému folklóru, ale i moderním tancům. Vystupovali jsme především na festivalech orientálního tance, kde jsme prezentovaly právě folklór. Další uskupení Awaleem se věnovalo taky folklóru, ale hlavním cílem bylo se vrátit do Zlaté éry a dělat vystoupení v tomto vintage stylu, doprovázet vystoupení hudbou a jednou třeba i zpěvem, jak to dříve bylo zvykem. Za 15 let se můj taneční záběr různě vyvíjel a a s tím i skupiny a tedy i jejich koncepty. Aktuálně působím v Aphrodisia / dance company, kde se věnujeme komerčnímu avšak uměleckému ztvárnění orientálních tanců a oproti předchozím uspukením cílíme na vystoupení na akcích, bavení publika a na popularizaci orientálního tance.

Přečtěte si blog