Identita Egypťanů skrze tradice a folklór

[Funoon Shaabeya] je film dokumentující egyptský tradiční tanec a hudbu v mnoha regionech na jednom z nejvíce fascinujících míst na světě. Od původního prostředí až po regionální skupiny. Co znamená folklór pro Egypťany a jak formoval jejich kulturu? Dnes v moderním Egyptě stále vidíme důkazy o jeho rozsáhlé minulosti prostřednictvím tradice, folklóru. V dokumentu se objeví hlavně místní lidé, kteří dostanou prostor toto téma s námi sdílet.

Více než 16 let se věnuji studiu folklóru a mé nadšení z divů egyptských zvyků, zejména v tanci a hudbě, je stejně silné jako na počátku mé kariéry. Moje studium a výzkum folklóru a charakterového tance mě mnohokrát zavedly na cestu po celém Egyptě. Učit se od místních umělců, prožívat skutečný Egypt, poznat vše co nabízí.

Letos jsem se rozhodla zdokumentovat tyto znalosti v jednom celovečerním dokumentárním filmu, ve kterém budu dělat rozhovory s umělci, kteří se mnou ochotně sdíleli své učení, s těmi, kteří opravdu zachovávají folklór v Egyptě.
[Funoon Shaabeya] znamená “tradiční umění”, hlavní zaměření filmu bude na autentické prostředí, kde umělci pracují a rozvíjí tradiční tance a hudbu, od původního prostředí až po regionální soubory vystupující na jevišti.

Projekt na Kickstarteru

DĚKUJI! Kampaň byla úspěšná! Některé z odměn můžete stále koupit viz níže.

Paypal – do 15.10.2021 můžete ještě zakoupit některé z odměn

Pošlete dar pomocí Paypalu, akceptuje všechny platební karty. Vyberte odměnu, napište částku a do poznámky, kterou odměnu žádáte.

O dokumentu

Budu cestovat na konkrétní místa a setkám se s místními lidmi zapojenými do tradičních tanců, hudby i jiných řemesel. Důležitou součástí dokumentu bude dát prostor, vizi a hlas místním kulturním organizacím, které hrají velkou roli při udržování tradic při životě. Film se bude skládat z rozhovorů, ukázek vystoupení a každodenního života v autentickém prostředí i na jevišti. Společně s týmem budeme cestovat podél Nilu z Asuánu do Alexandrie, pak do Siwy, a zdokumentujeme tolik, kolik budou lidé ochotni s námi sdílet.

 

 • tradiční tance
 • regionální folklórní skupiny
 • hudebníci

Tento dokument je výsledkem mého 16 let studia a výzkumu egyptského folklóru, tradičních tanců a hudby. Jsem nadšená, že mohu tento materiál přinést nejen tanečníkům, ale i studentům etnologie nebo etnomusikologie a učitelům, stejně jako každému, kdo se zajímá o folklór a samotný Egypt.

Co je [Funoon Shaabeya]?

Termín odkazuje na tradiční umění obecně a film se zaměřuje na jeho folklórní umělce. Tyto významné životní tradice lze stále nalézt díky vytrvalým umělcům, kteří zasvětili svůj život svému umění, mladým aktivistům prostřednictvím kulturních akcí a organizací. Tato místa najdete všude v Egyptě s různými tanečními a hudebními styly, od starověké až po moderní egyptskou dobu.

Film se bude skládat z jejich příběhů a vystoupení a poskytne vám, divákům, pohled na to, co pro egyptský lid znamenají tradice a folklór. Skutečné příběhy farmářů z Delty zvaných Fellahin, Nubijců z jihu, Ghawazee v Luxoru nebo lidí v Siwě. Věřím, že jsou jedním z hlavních přispěvatelů k zachování tradic a udržení folklórního umění naživu.

 

Plán

 1. Kampaň Kickstarter začíná 14. června 2021 a trvá 35 dnů. Prostřednictvím kampaně je mým cílem získat peníze na pokrytí výrobních a postprodukčních nákladů. Díky vám a vaší podpoře se tento film může stát skutečností už letos! Přečtěte si více o financích a o tom, co pokryje váš příspěvek.

 2. Během července a srpna budeme mít konzultace s uměleckými režiséry a dramaturgy o tvorbě filmu. Vytvoříme přesný plán natáčení filmu a připravíme všechny úhly a scény podle našeho itineráře.

 3. V září budu já a můj tým cestovat po Egyptě, od Asuánu po Alexandrii a Siwu, kde natočíme různé umělce – tanečníky, hudebníky a divadelníky. Přečtěte si více níže o tom, kdo je v týmu, a co plánujeme!

 4. Fáze postprodukce bude věnována střihu filmu a dramaturgii, vytváření titulků, komentářů a zvukových značek do finální podoby filmu.

 5. Jakmile bude film připraven, plánujeme premiéru koncem listopadu nebo začátkem prosince. Přihlaste se k odběru newsletteru, abyste měli aktuální info.

Kdo je součástí projektu?

Ráda spolupracuji s lidmi, kteří jsou stejně nadšení jako já. Požádala jsem dvě vysoce uznávané tanečnice a lektorky v oblasti egyptského folklórního tance, aby se připojily k mému týmu [Funoon Shaabeya]. Fungují jako konzultantky projektu a taky jako záštita. Obdivuji jejich práci a ráda je proto vítám v mém týmu:

Morjana

 • konzultace a výzkum v egyptském folklóru

Morjana je francouzská umělkyně s mnohými dovednostmi a žije egyptské Káhiře. Kromě tanečního tréninku v Raqs Sharqi a egyptských folklórních tancích hraje na darbuku a zpívá v amatérském sboru v Káhiře. Ve svém volném čase také zkoumá egyptské tradice a folklór. Její znalosti orientální hudby a egyptské kultury byly navázány na studium arabštiny od jejích 15 let,  nyní žije v Egyptě už téměř 5 let. Má magisterský titul z egyptských společenských věd a bakalářský titul z kulturních studií. “Vnímám Sheylinu iniciativu jako skvělou příležitost, jak osvětlit egyptské živé tradice a posílit o ně zájem.”

Instagram Morjany

Nataša

 • konzultace a výzkum v egyptském folklóru

17 let jsem učitelem orientálního tance. Napsal jsem knihu nazvanou 1001 pohyby orientálního tance, praktický průvodce pro učení a výuku základů orientálního tance. Pořádám workshopy a akce, nadšeně jsem produkovala a koprodukovala 10 divadelních tanečních představení (ve Slovinsku i v zahraničí). Pevně věřím, že orientální tanec je scénické umění. Moje vášeň pro poznání je nekonečná. Četla jsem hodně odborné literatury, studovala jsem a cestovala do Egypta, jak to jen šlo. Tam zkoumám, učím se a snažím se pochopit více o egyptském folklóru a původu orientálního tance. Další informace o mém terénním výzkumu si můžete přečíst na mých webových stránkách.

Web Natašy

Klaudia

 • kamera a postprodukce

Jmenuji se Klaudia a jsem kameramanka a fotografka ze Slovenska žijící v Brně v České republice. Tvorba videa a fotografování je mojí vášní od roku 2017 a později se stala mojí prací. Pracovala jsem na mnoha týmových projektech, ale také jsem si projekty dělala sama. Byla jsem kameramanemka první české fantasy série s názvem „Dračí prsten“ a také jsem o tomto projektu natočila zákulisní film. Podílela jsem se jako kameramanka na „48hodinovém filmovém projektu“ a řekl bych, že to jsou moje dva největší projekty, na kterých jsem pracovala. Zkoušela jsem různé druhy videoprojektů od svateb, akcí, produktů, krátkých filmů až po dokumenty z vlastních cest. Musím říci, že moje nejoblíbenější je dokumentární a filmová produkce. Ráda snímám surové situace, emoce a jsem ráda spontánní, ale na druhou stranu, když pracuji v týmu, líbí se mi, že se mohu soustředit pouze na vzhled scény a práci s kamerou.

Instagram Klaudie

Ukázky práce Klaudie

initial image

O mně

Sheyla je jednou z průkopnic, která jako jedna z prvních přinesla egyptský folklór do své vlasti, do České republiky. Její vášeň ji mnohokrát zavedla do Egypta, cestovala po celé zemi, poznávala tradice tím, že mluvila s místními obyvateli, sledovala jejich oslavy a měla rozhovory s kulturními velvyslanci. Jejími učiteli byly také legendy jako Kharia Mazin, Mahmoud Reda, Nesma, Mohamed Shellaby, Fifi el Saed, Kamal Naim, Sahra Saeeda a mnoho dalších. Díky své práci a výzkumu mohla být součástí kulturních projektů organizovaných EU, Ministerstvem vnitra a Centrem pro cizince s cílem vzdělávat mládež o kulturních rozdílech, pořádat přednášky a výstavy pro veřejnost a aktivity pro cizince.

Sheyla 8 let režírovala mezinárodní festival Tales of Sahara a založila online orientální časopis, který se transformoval na podcast Orient Express Live! a založila výroční konferenci pro české a slovenské tanečníky.

Předchozí projekty

initial image

Over the years I am taking interested groups from Czech republic to Cairo, Egypt to follow my research and visit the artists, performances and sightseeing. (This is my personal recordings used on Instagram)

Tým

Dokumentární film se nemůže uksutečnit bez pomoci připraveného obsazení a štábu. V hlavním týmu týmu jsou Klaudia (kamera), Morjana a Nataša (poradci) a já (producent / režisér).

Dalšími členy jsou: konzultanti pro dokumentární filmování (umělecká režie, dramaturgie), překladatelé v lokaci a postprodukci, manažer lokace, právník (licencování filmu, smlouvy), grafický designér a administrativní práce (audio licence, fotografie atd.).

Díky vaší podpoře se taky můžete stát součástí týmu!

Jak můžete tento projekt podpořit

Co si vyberete dobrého z našeho menu? Vyberte si jednu z připravených odměn, přečtěte si o nich více níže nebo mě kontaktujte v případě dotazů!

Tyto dvě odměny je možné zakoupit do 15.října 2021 – je to tedy poslední šance, jak mít ve filmu své jméno nebo se stát sponzorem!

1250 Kč

Předobjednat film + poděkování ve filmu

Předobjednejte si film a shlédněte jej jako jeden z prvních. Vaše jméno bude přidáno k závěrečným titulkům jako poděkování za vaši podporu!

4050 Kč

Staňte se učencem

Staňte se učencem a patronem filmu a získejte předplacený film, osobní video pozdrav z Egypta a přístup k premiéře filmu s webinářem se mnou přes ZOOM! Vaše jméno bude přidáno do závěrečných titulků jako poděkování také za vaši podporu. Navíc taky 2 měsíční online kurz Dílna egyptského folklóru 2.

12500 Kč

Staňte se sponzorem

Staňte se sponzorem a získejte předplacený film, videopozdrav, účast na premiéře filmu s webinářem se mnou prostřednictvím ZOOM, 3hodinový online workshop o folklóru pro vás a vaše studenty (max 50), vaše logo v úvodních titulcích, na našem webu a na všech ostatních kanálech, včetně našich plakátů, sociálních médií atd.

O odměnách

Předplacený film + poděkování ve filmu za 1250 Kč

 

 • Přístup k filmu získáte ihned po jeho vydání. Bude k dispozici na Vimeo On Demand po dobu 1 roku.
 • Vaše jméno bude přidáno do závěrečných titulků jako DĚKUJEME za vaši podporu, což vám navždy představí vaši podporu.

Staňte se učencem  4050 Kč

 • Přístup k filmu získáte ihned po jeho vydání. Bude k dispozici na Vimeo On Demand po dobu 1 roku.
 • Vaše jméno bude přidáno do závěrečných titulků v sekci DĚKUJEME za vaši podporu.
 • Vaše jméno na web, děkovnou stránku k projektu.
 • Přístup k prvnímu promítání filmu (2 týdny před oficiální premiérou) s živým webinářem se mnou, který proběhne přes ZOOM (1,5 hodiny).
 • Dvouměsíční kurz “Dílna egyptského folklóru 2”, který se bude konat  v češtině  opět v lednu 2022

Staňte se sponzorem za 12500 Kč

 • Přístup k filmu získáte ihned po jeho vydání. Bude k dispozici na Vimeo On Demand po dobu 1 roku.
 • Vaše jméno bude přidáno do závěrečných titulků v sekci DĚKUJEME za vaši podporu.
 •  jméno na web, děkovnou stránku k projektu.
 • Přístup k prvnímu promítání filmu (2 týdny před oficiální premiérou) s živým webinářem se mnou, který proběhne přes ZOOM (1,5 hodiny).
 • 3hodinový online workshop o folklóru pro vás a vaše studenty (max. 50 lidí), vaše logo umístěné v úvodních titulcích i na našich webových stránkách a na všech ostatních kanálech, včetně našich plakátů, sociálních médií atd. Další propagační aktivity jsou předmětem diskuse.

Finance

Abych všeho co plánuji dosáhla, stanovuji si cíl na základní rozpočet, který mi umožní produkovat alespoň 90 minut dlouhý film (+ nějaké další materiály) a cestovat s týmem v Egyptě cca měsíc, uhradit náklady a honoráře umělcům.

Cokoli nashromáždíme přes základní rozpočet, to mi dovolí například udělat – dokumentární film delší, procestovat více míst, získat peníze pro více umělců v Egyptě nebo vám přinést více materiálů. Jakmile je film hotový, bude možné jej zakoupit na Vimeo on Demand ke streamování (roční přístup) a 15% z ročního příjmu tohoto filmu jde na podporu egyptských kulturních organizací a umělců, o čemž budete informováni skrze newsletter. Kromě crowdfundingu jsem také připraven investovat část svých úspor, které pak pokryje prodej filmu po jeho výrobě a premiéře.

Etika

Jelikož je téma citlivé, mým cílem je zajistit, aby každý, kdo se objeví ve filmu, se cítil bezpečně a svobodně rozhodl to, co se bude s námi sdílet. Také umělcům poskytneme odpovídající honorář a zasloužené pohodlí.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Chcete mít aktuální informace o projektu?

FAQ

What am I paying for?

K tomu je nezbytná vaše finanční podpora! Vaše příspěvky budou použity pouze na výrobu tohoto dokumentárního filmu a na nic jiného. I když navýšíme základní rozpočet, použijeme ho např. do honorářů pro více umělců, kteří se objeví ve filmu nebo pro další materiály pro vás.

What if the budget is not raised on Kickstarter?

Bohužel tento film nebudeme moci natočit, dokud nezískáme dostatek peněz na spuštění projektu (dosažení základního rozpočtu). Slibuji, že udělám maximum, abych to mohla uskutečnit. V případě, že kickstarter nebude úspěšný, dostanete své příspěcky zpět od Kickstarteru.

What else I can do to support the project?

SDÍLET! Pokud se vám moje myšlenka líbí, sdílejte ji s lidmi, které by také mohla zajímat. Použijte #FunoonShaabeya na Instagramu, abychom mohli všichni sledovat, co se děje na projektu, nebo mě označte @sheylaoriental. Bude probíhat spousta aktivit, například folklórní výzva na Instagramu, ke které se také můžete připojit. Pokud máte nějaké užitečné informace o egyptském folklóru, kontaktujte mě prosím o spolupráci.

How the film will be available and when?

Pokud se to podaří, bude mít film letos premiéru (listopad / prosinec) a bude možné si na rok zakoupit streamovací přístup na Vimeo on Demand.

Z předchozích cest do Egypta

Nový web projektu bude již brzy..