Často kladené otázky

Nemám zkušenosti s tancem, mohu se přihlásit?

Určitě! Kurzy pro začátečnice jsou vhodné pro všechny a to i pro ty, kteří nikdy dříve žádný tanec nedělali. Jedná se o rekreační neboli zájmový kurz jehož cílem je se naučit základy, zabavit se, zapotit a zrelaxovat.

Je mi XX let, je pro mě tanec vhodný?

Moje kurzy jsou pro dospělé, ale nejnižší hranice pro možnou účast je 15 let. Kurzy určené dětem a mladistvým do 14 let neučím (ale ráda doporučím kolegyně). Horní hranici tento tanec nemá, protože závisí spíše na kondici a zdraví než na věku. Zkuste jednu lekci a uvidíte, jak vám tanec sedne.

Je tento tanec dobrý na záda či jiné?

Každý pohyb prováděný správně za předpokladu, že netrpíte akutním problémem je zdravý a velmi přínosný! Ze svých zkušeností mohu jmenovat například zlepšení držení těla nebo chůze, což ovlivňuje bolesti zad. Ale nepominu ani psychiku, protože pohyb, který vás baví, vám dá neskutečně mnoho dobré nálady.

 

Pokud máte akutní nebo i chronické problémy, které by mohly být překážkou k tanci, konzultujte, prosím, s lékařem a nejlépe fyzioterapeutem (mohu doporučit, sama preventivně chodím).

Co potřebuji na první lekci?

Tento tanec nevyžaduje žádné speciální pomůcky. Oblečení mějte pohodlné – to, co je příjemné vám a třeba nosíte na jógu nebo kamkoliv jinam. Je fajn si užít tanec naboso, ale pokud budete aktivněji trénovat (více než hodina týdně na kurzu), doporučuji kvalitní taneční obuv, se kterou většinou osobně tančím a tím šetřím své nohy. Všechny rekvizity (závoje apod.) vám budou na kurzu zapůjčeny. Je dobré mít sebou pití a rozhodně dobrou náladu.

Jak probíhá lekce/kurz?

Na začátku se vždy protáhneme, učíme se techniku tance a s tím spojené cvičení na koordinace pohybů, izolaci apod. Postupně přecházíme na různé kombinace, prostorové kroky i krátké choreografie. Na konci lekce se zklidníme krátkou relaxací – pohybovou nebo odpočinkovou.

Každý půlroční kurz probereme nějakou rekvizitu (např. závoj), moderní styl s rekvizitou i bez. Jinak se ve většině učíme klasický orientální tanec. Do rozcviček zapojuji témata pánevního dna, posilování zádových svalů (které často opomíjíme a v tanci se to pak ukáže) apod.

Každý kurz má taky svou Facebook skupinu, kde s účastnicemi sdílím tipy, videa, články a zajímavosti z tance. Je to alternativa pro ty, kteří se chtějí dozvědět o tanci víc (má pestrou historii a kulturní zázemí), protože na běžných lekcích není tolik čas na teorii a ne všechny hned zajímá.

Jak se mohu o břišním tanci dozvědět více?

Kromě pravidelných kurzů můžete navštívit různé tématické semináře nebo festivaly orientálního tance. Sama každý měsíc posílám newsletter s tipy, jak se o tanci více dozvědět – můžete jej odebírat zde.

Existuje mnoho kvalitních (bohužel i méně kvalitních) zdrojů, kde informace sehnat. S kurzistkami to pravidelně sdílím a samozřejmě dělám přednášky, učím i soukromé lekce, kde se můžeme věnovat věcem přímo na míru apod. V ČR je spousta velmi dobrých lektorů, které ráda doporučím na další vzdělávání.

Zajímavé čtení najdete i na mém blogu.

Je orientální tanec těžký?

Nebudu vám lhát – je 🙂 Na první pohled tento tanec vypadá jednoduše, a to i z důvodu jak bývá často mylně prezentován. Základy snad jakéhokoliv tance se ale opravdu dokáže naučit každý. Je třeba dobrý hudební sluch a u orientu to platí dvojnásob, protože je hudba náročná.

Důležité jsou i zdraví a kondice, protože profesionální tanečnice o sebe musí pečovat – je rozdíl učit několik lekcí týdně a trénovat, než chodit jednou týdně na lekci. A samozřejmě hraje roli talent a zájem o kulturu, ze které tanec vychází.

Pro ty ambiciozní z vás – je to dlouhá cesta, ale krásná! Ráda vám s tím pomohu.