Cesta do Káhiry 2019

Konečně to vyšlo

Asi dva roky jsme s Jannah plánovali cestu do Egypta, z organizačních důvodů – letenky pro skupinu, ubytování, pojištění… Nám to nevyšlo. Oslovila jsem proto @bluebananatravelprague a @karolinastraus, jestli by neměli zájem zájezd uspořádat. Díky nim se stal výlet skutečností a já veselé mohla plánovat nabitý program 😊

DEN PRVNÍ

Vydali jsme se na bazar Khan el Khalili, prošli celou El Moez ulici s historickými budovami a navštívili mešitu Al Azhar. Pro mnohé to byl kulturní šok 😊 Raději jsme šli na mangový džus do El Fishawy Cafe a vyfotili se s figurinou Oum Kalthoum. Na rozjezd to byla paráda!

DEN DRUHÝ

Pokud jste v Káhiře, těžko vynecháte výlet na pyramidy. Kromě nich jsme navštívili egyptské muzeum, které se taky vůbec nezměnilo za posledních 15 let. Chybějící popisky, prach… I to k tomu patří. Poprvé jsem viděla místnost s mumiemi, zajímavý zážitek vidět například Hatšepsut, o které se učíte ve škole, znáte z kreseb… Večer patřil magickému Zaru. Koncert skupiny Mezaher v čele s Oum Salem je zárukou skvělého zážitku.

DEN TŘETÍ

Samý seminář! Ráno jsme jely do studia Randy Kamel, které je prakticky mimo Kahiru i Gizu a tak jsme zůstaly celý den a tančily Saidi s Ibrahinem, Oriental s Aidou Nour a večer neplánovaně navštívili divadlo Balloon a představení Sirt El Hob o životě Baliqa Hamdiho.

Orchestr hrál úžasně, skladby které tak dobře známe 😍 zbytek představení bylo na horší úrovni, orientální tanec maskovaný za nepovedený balet. Nebylo to nicméně národní divadlo, čili celé i přes lowcost provedení bylo zážitkem hlavně hudebním.

Třešničkou na dortu bylo, že když jsem se otočila, seděla za mnou Sahra Saeda ❤️ a po představení s námi divadlo dělalo rozhovor a fotila se s námi tanečnice z představení. Není zvykem, aby přišlo tolik zahraničních hostů 😊

No a večer neskončil, ve 2:00 ráno jsme se vydali do VIP klubu, kde tančila ve 4:00 Shahrzad! Skvělý zážitek z místního klubu, kde vám nosí mísy ovoce, zeleniny, v ceně ne moc levného vstupného. Shahrzad byla skvělá a při návratu jsme zažili svítání v ospalé a prázdné Káhiře, což je zážitek sám o sobě taky 😂 Vstávání v 8:00 bylo však horší…

Taky jsme prošly noční bazar, hrálo se a zpívalo jak je tu tradicí.

DEN ČTVRTÝ

Tohle byl super den, jeli jsme na výlet do Al Fayum oázy což je pochopitelně nostalgické ❤️ V obyčejné nenápadné restauraci u Qarun jezera jsme měli asi nejlepší jídlo za celý pobyt. Někteří z nás si zkusili sandboarding, což není až tak záživný, jak vypadá 😂 Večer jsme pak navštívili káhirskou operu a koncert El Tanbura, kde jsem si trochu zatrsala, zazpívala a krásnou procházkou po mostě jsme se kochali nočním městem.

DEN PÁTÝ

Začali jsme výletem na citadelu, kde se nachází asi nejznámější mešita – Mohammada Aliho. Celá pevnost je krásné místo a moje oblíbené. Potkali jsme opět školní výlety, tudíž se konalo hodně focení s dětmi 😂

Vrátili jsme se i na Khan el khalili abychom nakoupili suvenýry, kostýmy, parfémy… Když jsem přijela první den, nakoukla jsem sem a u jedné restaurace uviděla jejího majitele, který je tam co si pamatuju 😊 hned mi nabízel menu. Řekla jsem mu, že dnes nebudu jíst, ale přijdu jiný den. Přesně o týden později jsem přišla se skupinou, jedli jsme, pili jsme a pan majitel byl evidentně rád, že držím slovo. Nakonec řekl, že mě jíst neviděl ať nic neplatím 😂 a dal mi na cestu lahev vody a kolu.

Sobotní večer patří Tanoura show, nádherný palác Al gouri, top hudebníci a tanoura… Jedno z mých nejoblíbenějších vystoupení.

Pak už jsme tam zůstali a šli do Fishawy cafe, nonstop fungující kavárna už přes sto let. Taky jsme prošly noční bazar, hrálo se a zpívalo jak je tu tradicí.

Slunce zapadne, ptáci ztichnou, svět se zastaví a den se překlopí v noc...

DEN ŠESTÝ

Poslední den v Káhiře jsem skupinu vzala na procházku s překvapením. Ukázala jsem místo, kde stávalo Casino Opera a pak na kdysi slavnou Mohamed Ali street. Tam jsme navštívili obchod s hudebními nástroji a pak i muzeum islámského umění, které je bez výhrad naprosto nádherné.

Odpoledne jsme absolvovali seminář se Shahrzad ❤️ a celý zájezd oficiálně zakončili v Al Azhar parku, kde jsme se pokochali západem slunce a dali úžasnou večeři v restauraci, která spíše připomínala 1000 a 1 noc. Krásný závěr 😊

Ti, co si na Kahiru už zvykli ještě zvládli jít na loď a vystoupení Sahar Samary – pro mě aktuálně jedna z top tanečnic.

Tímto dnem skončila naše výprava a já se těším na příští 😍🐫

PÁ PÁ

Ten moment. Slunce zapadne, ptáci ztichnou, svět se zastaví a den se překlopí v noc… Uteklo to jako voda, 9 dnů v Egyptě končí a já se těším domů. Zároveň ale z toho cítím úzkost. Jako v písních Oum Kalthoum, Hafeze… cítím se šťastná, že jsem tu byla a zároveň smutná, že jedu pryč. Pouto, který s tímhle místem mám neumím vysvětlit, a tak záhada pokračuje. Tak zase příště… ❤️